Lovecká sezóna sa začína koncom júna, začiatkom júla a trvá do konca októbra. Mesiace jún-august sú výborné predovšetkým na lov šeliem, krokodíla a hrocha. Lov byvola a antilop je obtiažny kvôli vysokej tráve. Mesiace august - október sú najlepšie na lov byvolov a antilop, ale osvedčili sa aj pri love leopardov a krokodílov.
Vízum sa vydáva po príchode na letisko na počkanie za poplatok 50 USD. Na požiadanie zabezpečujeme letenky v prijateľných cenách, obvykle sa letí cez Londýn, Johanesburg a Nairobi, letenky turistickou triedou stoja cca 1 000 EUR v závislosti od sezóny a termínu rezervácie.
Z Lusaky letí niekoľkokrát denne pravidelná linka do Mfuwe. Z Mfuwe do základného tábora je možné sa dostať :
- autom : cestá trvá cca 10 h a vedie cez prekrásne národné parky. Doporučujeme absolvovať aspoň na ceste do tábora. Cena jednej cesty je 300 USD/auto.
- charterovým letom : cca 2 hodiny do mestečka Chama a stojí cca 1 500 - 1 800 USD/lietadlo na cestu, presná cena na požiadanie. Cesta autom do loveckého tábora trvá ešte cca 1,5 h.
Na základe nového zbrojného zákona nie je nutné vybaviť sprievodný zbrojný list, stačí vyplniť hlásenie o vývoze zbraní na okresnom oddelení evidencie zbraní minimálne 5 dní pred plánovaným odchodom zo Slovenska. Nezabudnite si vziať zbrojný pas !
Pri výstupe hláste vývoz policajným úradníkom, ktorí vykonávajú pasovú kontrolu. Pri návrate je potrebné opätovný dovoz znova hlásiť pri pasovej kontrole.
Zbraň musí byť zabalená v špeciálnom kufríku, doporučujeme použiť pevný, v ktorom sa nemôže ľahko poškodiť. Náboje v žiadnom prípade nesmú byť pribalené k zbrani, ani do príručnej batožiny. Zabaľte ich do uzamykateľnej batožiny s oblečením, ktorá sa povezie v batožinovom priestore lietadla. Doporučujeme vziať si cca max. 40 ks nábojov. Väčšie množstvo nábojov je zbytočné,na dovezené náboje sa platí dovozné clo cca. 2 USD/kus. Nezabudnite, že batožina nesmie presiahnuť 25 kg na osobu, príručná 5 kg (cenné predmety, fotoaparát, kamera atď.), v opačnom prípade počítajte s poplatkami za nadváhu, ktoré sú rôzne podľa predpisov leteckých spoločností.
Po príchode do Zambie sa musí deklarovať vaša zbraň a strelivo priamo na cieľovom letisku. Ešte jedna veľmi dôležitá informácia: platí zákaz vývozu krátkych a poloautomatických zbraní !!!
Pre lov v Afrike je dôležité byť vybavený kvalitným puškohľadom. Najideálnejšie sú variabilné s veľkým zväčšením, napr. 3 - 9 x 42, alebo 3 - 12 x 42, (svetelnosť nie je taká dôležitá).
Vzhľadom na to, že africká zver je na ranu veľmi tvrdá, doporučujeme náboje s ťažšími strelami od 12 g vyššie. Na lov antilop sú potrebné minimálne kalibre : 30-06 Springfield, 300 W Magnum, 8x68 atď. Na lov byvola, veľkých šeliem, a slona sa vyžaduje minimálne kaliber 375 H-H.
Vždy je najlepšie mať vlastnú zbraň a strelivo, s ktorými dokážete podať najlepší výkon, preto požičanie zbraní nedoporučujeme. Vo výnimočných prípadoch si samozrejme môžete požičať zbraň priamo v Zambii. Prosíme vás, aby ste nám túto vašu požiadavku včas oznámili pred začatím safari. Treba počítať s tým, že pri akomkoľvek poškodení zbrane vám vyúčtujú skutočnú výšku škody.
Základný tábor sa nachádza v juhozápadnej časti revíru, na brehu rieky Luangwa. Toto miesto poskytuje optimálne podmienky na lov aj rybolov. V strede tábora je veľká jedáleň a spoločenská miestnosť. Okolo sú umiestnené 4 dvoj- a troj- posteľové murované bungalovy. V každom bungalove je sprchovací kút a WC. Tábor je vybavený agregátom, chladničkou, rádio- vysielačkou, satelitným telefónom a pomôckami pre poskytovanie prvej pomoci.
Špecialitou táborovej kuchyne sú jedlá na otvorenom ohni. Nakoľko lov sa začína skoro ráno, tradičné raňajky sú rýchle a jednoduché, podáva sa káva, čaj, pečivo, ale „desiata” po návrate do tábora je o to bohatšia. Pokiaľ máte nejaké osobitné požiadavky na stravu, alebo osobitne predpísanú diétu, s radosťou Vám vyhovieme, ale prosíme vás, aby ste nám to oznámili pred začatím safari.
V sezóne 2007 sa používal aj provizórny tábor v horách, tzv. fly camp.
Leto, čiže obdobie dážďov v Zambii trvá od konca novembra do konca apríla až mája, denné teploty sa pohybujú v rozmedzí 30-45°C. Toto obdobie nie je vhodné na lov. Jeseň a zima ako suché obdobie trvá od mája do novembra s teplotami 20-40°C. V noci a nad ránom sa značne ochladzuje, okolo 8-9 hod. je už ale príjemne teplo. Najvyššia teplota býva medzi 11-14hod, kedy sa tradične odpočíva, obeduje, prípadne je možné venovať sa rybačke. Večer sa znovu príjemne ochladzuje.
Zambia patrí medzi krajiny so zdravou klímou s nízkym výskytom epidemických ochorení, no odporúčame absolvovať očkovanie proti žltej zimnici, tetanu, hepatíde, cholere a meningitíde {zápalu mozgových blán}. Malária sa v oblasti lovu obvykle nevyskytuje, preventívne sa doporučuje užívať lieky proti malárii. Potrebné očkovania môžete absolvovať v Ústave cudzokrajných chorôb v Bratislave, tel. 02 52962732. Pred cestou sa poraďte so svojím lekárom .
Je vo vašom záujme pred cestou uzavrieť poistenie na úhradu komplexných liečebných nákladov v zahraničí. Takisto si nezabudnite vziať lieky, ktoré pravidelne užívate, základné lieky pre prípadné zdravotné problémy (nachladnutie, zápcha, preháňanie, bolesti hlavy, atď.).
Naši profesionálni lovci sú vybavení všetkým potrebným k poskytnutiu prvej pomoci.
Ľahké safari oblečenie v neutrálnych farbách (hlavne sivé, sivožlté, khaki, nie tmavozelené), vysoké poľovnícke baganče alebo kanady s gumenou podrážkou. Na studené rána anorák alebo kabát, klobúk, alebo inú pokrývku hlavy a teplé nohavice. Vzhľadom na rozšírené tŕnisté porasty nie sú na lov v buši vhodné krátke nohavice. Potrebovať budete tiež slnečné okuliare, balzam na pery, opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom a repelent a aj:
Organizátori vyvíjajú maximálne úsilie o bezpečnosť klientov, a dbajú na to, aby nebolo ohrozené jeho zdravie, resp. život, ale nepreberajú zodpovednosť za žiadne škody na zdraví a majetku klienta, pokiaľ ich sami nespôsobili (napr. ochorenie, úraz klienta počas poľovačky) Preto vám doporučujeme uzavrieť pred cestou nasledovné poistenia:
UPOZORNENIE :
Z dôvodu prípadnej nespokojnosti klienta pri riešení potencionálnych reklamácií pri poistných udalostiach zásadne nezabezpečujeme a nesprostredkujeme uzavretie cestovného poistenia, ani nepreberáme žiadnu zodpovednosť za osobný výber poisťovne klientom.
Poľovníctvo sa tu riadi podľa prísnych pravidiel, ktoré lovci musia rešpektovať a preto je dôležité, aby sa riadili pokynmi profesionálnych lovcov, ktorí ich sprevádzajú.
- jedna osoba smie uloviť len jeden kus zvieraťa z toho istého druhu Na základe výnimky o ktorú sa musí vopred požiadať, smie jeden lovec uloviť viac ako 1 ks daného živočíšneho druhu, napr. pri zabezpečení návnady pre leoparda a leva, v takomto prípade sa však platí 50%-ná prirážka na odstrelový poplatok.
- dodržiavajte požiadavky profesionálneho lovca - nie všetci sprievodcovia povoľujú lov zveri z auta atď., manažér tábora vás so svojimi požiadavkami oboznámi vopred,
- za chybnú ranu sa neúčtuje nič,
- poranenie zveri sa považuje za jej ulovenie a účtuje sa plná odstrelová taxa. Za poranenú sa zver považuje vtedy, ak farbí, resp. váš poľovný sprievodca sa presvedčil, že zver bola poranená (poranenie neznamená vždy farbenie, napr. ak zver bola poranená na mäkko).
Skutočnosť, že sa klient osobne nepresvedčil o poranení zveri (nejde na nástrel skontrolovať farbu), nie je dôvodom, aby spochybnil posudok profesionálneho lovca. Ak sa teda rozhodnete strieľať, musíte si byť vedomý všetkých možností, ktoré môžu nastať. Ubezpečujeme vás, že profesionálni lovci sú maximálne objektívni a nestranní. Vďaka dlhoročným skúsenostiam stopárov je úspešnosť dohľadávok veľmi vysoká. Krúžiace supy sú dôležitými pomocníkmi pri hľadaní poranenej zveri. Poranená zver, ktorú sa podarí nájsť neskôr - aj po odchode klienta domov, mu samozrejme patrí a organizátor vás o tejto skutočnosti oboznámi prostredníctvom našej agentúry. Na základe vášho želania vám môžeme zabezpečiť dovoz takejto trofeje dodatočne.
- v prípade nedovoleného odstrelu sa klientom účtuje 100% prirážka k cene zvieraťa, a nie je isté, že klient dostane trofej ulovenej zveri, napr. ak je odstrelová kvóta už vyčerpaná
- dodržiavajte vopred dohodnutý sprievod. Ak bol dohodnutý sprievod 2:1, príp. 1:1, zmenu, ktorú chcete dohodnúť počas poľovačky, organizátor nemusí a spravidla ani nemôže akceptovať, pretože profesionálni lovci majú rezervované termíny, ktoré nemusí byť možné zmeniť.
- možnosť ukončenia lovu : ak klient nebude akceptovať pokyny svojho loveckého sprievodcu a požiadavky majiteľa farmy, na ktorej loví, alebo tiež ak svojím správaním a jednaním znemožní normálny priebeh lovu, alebo ak vytvorí nebezpečenstvo ohrozujúce nielen jeho ale tiež iných, je organizátor oprávnený ukončiť lov, odstúpiť od zmluvy a má nárok na finančnú náhradu objednaných poľovných a nepoľovných dní. I keď je takýchto prípadov málo, znovu zdôrazňujeme, aby ste rešpektovali pokyny vašich sprievodcov, ktoré sú vždy v záujme vašej bezpečnosti a úspešnosti lovu.