Dobrodružstvo na ktoré nezabudnete...
Ani nie pred 200 rokmi na Yukon prúdili v davoch zlatokopi, dobrodruhovia,
lovci a cestovatelia.
Na takmer každom rohu nájdete v obchodoch pulty plné jagavých zlatých nugetov. Natrafíte na staré domy z čias zašlej slávy a večer si môžete posedieť v typickom „saloone“ s atmosférou divokého západu, či skúsiť hazard v kasíne na parníku na brehu rieky Zlatá horúčka, ktorá nedávno znovu ožila v Dawson City vďaka storočnici, ktorú oslávilo v roku 2000. A práve teraz sa tam môžete vybrať na dobrodružnú cestu za vzácnymi trofejami i Vy.
Málokto si uvedomuje, že Yukon je vynikajúcou loveckou oblasťou, i keď pre našich poľovníkov menej známou. Pred miliónmi rokov tvorili Amerika a Ázia vďaka Aljaške a Kamčatke jeden kontinent. Preto tá príbuznosť flóry a fauny, a skutočnosť, že tieto oblasti sú prirodzeným domovom losov s najväčšími trofejami na svete. Sú známe pod odborným názvom Alces Alces Gigas a žijú dnes len na Aljaške, Yukone a na Kamčatke. Losy na Yukone sa vyznačujú veľmi kvalitnými trofejami až do 40 kg. Iné provincie Kanady ponúkajú lacnejšie lovy na losa, no kvalita trofejí sa s Yukonom nedá porovnať. Naviac v prospech lovu na Yukone zaváži, že v tejto provincii je len 22 outfitterov, ktorí sú nájomcami obrovských revírov, a los sa loví iba v jesennom období, preto má každoročne možnosť sa sem dostať len obmedzený počet lovcov. Zostáva zachovaná možnosť prirodzenej obnovy rodu, keďže limity na odstrel sú štátom prísne kontrolované.
V porovnaní s Yukonom je už Aljaška pomerne husto osídlená, žije tu okolo milióna ľudí a outfitterov, ponúkajúcich lov losa je niekoľko stoviek. V neprospech poľovačiek v ázijskej časti hovorí slabá organizácia a mnohokrát absencia základných potrieb na lov v divočine. A to všetko za ceny porovnateľné s cenami na Yukone …
Ďalším bodom v prospech Yukonu je takmer vyľudnené územie, kde losy žijú. Zostávajúcich 3 000 ľudí žijúcich mimo Whitehorse nemôže na území niekoľkokrát väčšom ako Slovensko ohroziť existenciu akéhokoľvek živočíšneho druhu. Hoci kanadskí občania smú voľne loviť aj v oblastiach prenajatých outfittermi, práve vďaka obrovskému územiu Yukonu takmer bez obyvateľstva stretnutie s domorodcom na love nehrozí. A tak v celosvetovom meradle je Yukon miestom, kde si lov musíte rezervovať často i s vyše ročným predstihom.
Sú od mesta vzdialené cca hodinu letu hydroplánom. Lovecký revír leží na rozlohe 20 000 km, čo je cca 140×140 km ! Ešte v nedávnej minulosti boli oprávnení na týchto miestach loviť len indiáni, takže podstatná časť územia sa i dnes môže pýšiť panenskou prírodou. Po desaťročia tu prakticky nik nelovil, pretože ako je známe, indiáni ulovili len toľko, čo potrebovali k životu. Dnes kanadská vláda prenajíma obrovské územia profesionálnym lovcom a loveckým spoločnostiam, čím sa lov na Yukone stal pre nájomcov revírov každodennou tvrdou prácou. Revír, s ktorým spolupracujeme má vybudovaných 7 základných táborov {podrobnejšie v časti o ubytovaní} a na každý základný tábor pripadá okolo 5 horských táborov umiestnených hlboko v horách vzdialených od civilizácie. Pre bezpečnú cestu do hôr sú vybudované spojovacie horské chodníky.
Poľovnícka sezóna sa začína už v polovici marca poľovačkami na vlkov. V tejto oblasti žijú čierne a sivé vlky, severnejšie i biele. V máji sa loví len grizzly a čierny medveď a hlavná sezóna sa začína v auguste. Vtedy už je možnosť lovu omnoho bohatšia a možete si zapoľovať na divú ovcu a od septembra losa, soba a tiež rosomáka, vlka, grizzlyho i čierneho medveďa. S poslednými októbrovými dňami sa končí tiež lovecká sezóna.
Dôležité upozornenie : Venujte prosím náležitú pozornosť výberu spôsobu lovu na Yukone. Pri rezervácii poľovačky je potrebné túto informáciu záväzne uviesť. Neskôr, a už vôbec nie na mieste lovu vopred zvolený spôsob lovu nie je totiž možné meniť, pretože termíny, sprievodcovia, kone a člny sú plne obsadené ďalšími lovcami, ktorí si taktiež záväzne rezervovali vybraný lov.
Vybrať si môžete medzi dvomi základnými spôsobmi lovu :
1) POĽOVAČKA V HORSKOM TÁBORE – zo základného tábora pokračujete cca 6 hodín v konskom sedle do jedného z horských táborov. Tento lov je skutočne dobrodružný. Jednoduchý tábor tvoria nepremokavé stany s vykurovaním, „kuchyňa“ pod holým nebom a centrálne ohnisko s posedením. Každý deň so sprievodcom odchádzate na koňoch vyššie do hôr za zverou, kde máte možnosť uloviť soba, losa, grizzlyho, čierneho medveďa a pri troche šťastia i vlka či rosomáka. V horskom tábore sú ľudia odkázaní na kone a tak je namieste trpezlivosť pri každodennom rituáli ich návratu z nočnej paše, ktorý nie je v ľudskej moci urýchliť. Sprievodcovia vstávajú pred svitaním a privádzajú kone. Po raňajkách a osedlaní koní sa vyráža na lov až medzi 9–10 hodinou, denné svetlo trvá do cca 21 hodiny, takže sa vraciate do tábora po približne 11–12 hodinách lovu.
V horskom tábore máte možnosť uloviť v porovnaní s lovom na rieke soba a dennými výjazdmi zmapujete veľké územie, preto je tento spôsob vhodný pre milovníkov aktívnej poľovačky. V prípade rýchleho úspešného lovu sa môžete vrátiť do základného tábora ešte pred uplynutím plánovaných desiatich dní a pokračovať v love na koni v okolitých lesoch.
2) POĽOVAČKA NA BREHOCH RIEKY WOLF RIVER – v okolí základného tábora, ktorý je vybavený chatkou pre hostí, chatkou majiteľa ranča spojenou s kuchyňou a jedálňou, sprchou, jednoduchým WC, satelitným telefónom a ohradou pre kone. So sprievodcom sa vydávate loviť losa motorovým člnom proti prúdu rieky a po cca 1–2 hodinovej plavbe splavujete rieku smerom späť k táboru. Sprievodca privoláva napodobovaním rujnej samice losov, ktorí sa v období ruje zdržiavajú pri vodných zdrojoch. Úspešnosť tohoto lovu je tiež vysoká. Lov na návnadu je v Kanade prísne zakázaný, no i bez nej máte popri poľovačke na losa dobrú šancu uloviť grizzlyho či vlka. Veľká šanca uloviť grizzlyho je na postriežke pri vyvrhnutých vnútornostiach losa, ktorá je legálna. S trochou šťastia môžete mať šancu na ulovenie vlka, keďže ich trasa do hôr vedie cez rieku. Voľné chvíle, kedy sa neloví si môžete spríjemniť rybačkou na jazere, ktoré Vás presvedčí o svojej hojnosti.
Výhodami tohoto lovu je, že nie ste odkázaní na návrat koní a ráno vyrážate skôr, poľujete aj večer, a samozrejme lov z člna je fyzicky menej náročný.
23.04.2007