Stiahnite si: Všeobecné pokyny a platobné podmienky pre Yukon
Pred odletom musíte mať vybavené kanadské vízum, ktoré sa vybavuje vo Viedni na kanadskom veľvyslanectve. K nemu je potrebný platný cestovný pas s minimálne jednou úplne prázdnou stranou, 75 CAD za udelenie jednorázového víza, resp. 150 CAD za multiple vízum na viacero ciest, 2 farebné fotografie (pasový formát), a oficiálne pozvanie na lov.
AKO VYVIEZŤ A DOVIEZŤ VLASTNÚ ZBRAŇ A STRELIVO ?
Podľa nového zbrojného zákona už nie je potrebné mať sprievodný zbrojný list, stačí vyplniť hlásenie o vývoze zbraní na okresnom oddelení evidencie zbraní min. 5 dní pred plánovaným odchodom zo Slovenska. Pri výstupe sa hlási vývoz policajtom vykonávajúcim pasovú kontrolu. Pri návrate sa opätovný dovoz hlási pri pasovej kontrole rovnakým spôsobom. Nezabudnite si vziať zbrojný pas !
Lovecká zbraň musí byť zabalená v špeciálnom kufríku alebo puzdre na zbrane. Odporúčame pevný kufrík, v ktorom sa zbraň nemôže ľahko poškodiť. Náboje v žiadnom prípade nesmú byť pribalené do kufra so zbraňou, ani do príručnej batožiny s ktorou nastupujete na palubu lietadla, zabaľte ich do batožiny, ktorá sa povezie v batožinovom priestore lietadla.
Nezabudnite, že batožina nesmie presiahnuť 20 kg na osobu a príručná môže mať hmotnosť max. 5 kg (cenné predmety, fotoaparát, kamera atď.) Nezabudnite si vziať zbrojný pas. **Od 1. 1. 2001 sa musia lovecké zbrane pri vstupe do Kanady deklarovať, poplatok je cca 50 CAD. **
Dôležitá informácia : platí zákaz vývozu krátkych a poloautomatických zbraní !!!
AKÁ ZBRAŇ A STRELIVO SÚ NA YUKON NAJVHODNEJŠIE ?
Je dôležité mať kvalitný puškohľad, ktorý sa zvnútra pri vlhkom počasí nerosí. Najideálnejšie sú variabilné s veľkým zväčšením, napr. 3– 9×42, alebo 3–12×42, (svetelnosť nie je taká dôležitá). Vhodné sú náboje so strelami viac než 10,5 g, minimálne tieto kalibre : 7×64, 308W, 30–06 Springfield, za ideálne pre Yukon sa považujú 300W Magnum, 338W Magnum, 7mm Remington Magnum, 8×68. Väčšie kalibre sú zbytočné. Vezmite si takú zbraň, na ktorú ste zvyknutý a podávate s ňou najlepšie strelecké výkony. Na Yukone je bežné strieľať na vzialenosť 20–200, i viac metrov. Neodporúčame zbraň, ktorá je umeleckým dielom čo sa týka drevorezby, gravírovania a ďalších detailov, pretože bude vystavená extrémnym podmienkam- dažďu, sneženiu, pohybu v kroví a tak by sa ľahko poškodila. Ideálna je plastová pažba a hlaveň z nehrdzavejúcej ocele. V opačnom prípade postačí mať so sebou náčinie na čistenie a konzervovanie a pravidelne zbraň čistiť.
DO WHITEHORSE A SPÄŤ
Spiatočné letenky zabezpečujeme na najvýhodnejší let až do mesta Whitehorse, kde Vás očakávajú naši partneri.
DO TÁBORA A SPÄŤ
Z Whitehorse do základného tábora a späť poletíte 4-miestnym hydroplánom v cene 1095 USD +3,5 % miestnej DPH na osobu, let sa hradí pred odletom z Whitehorse do základného tábora. Transfery z letiska do hotela, z hotela na letisko hydroplánov a po návrate opäť z letiska hydroplánov do hotela a poslednú cestu z hotela na letisko Vám poskytnú naši partneri a sú zahrnuté v základnej cene lovu.
Pre let hydroplánom batožina nesmie presiahnuť cca 30 kg, nakoľko spolu s Vami sú prepravované potraviny objednané pre tábory a cestou späť mäso ulovených zvierat a Vaše trofeje. Nepotrebné oblečenie, plastové puzdro na zbraň a ďalšie veci, ktoré Vám počas lovu nebudú chýbať, si uložte v miestnostiach na batožinu v hoteli, ktorá sa uzamyká. Odtiaľ sa Vám nič nestratí, všetci lovci si tu odkladajú svoje nepotrebné osobné veci.
UPOZORNENIE :
Je nutné počítať i s alternatívou, že pre zlé počasie budú znemožnené i lety hydroplánov, čo sa v tejto oblasti bežne stáva. Odloženie letov je vždy v záujme bezpečnosti pasažierov a tak Vás v mene organizátorov prosíme o trpezlivosť a zhovievavosť, ak táto situácia nastane práve vo Vašom prípade.
Tá istá situácia však môže nastať i pri ceste späť do Whitehorse a tak je výhodné mať zabezpečenú „otvorenú letenku“, ktorá Vám umožňuje dobu odletu zmeniť. Pre tento prípad je vhodné mať naplánovanú časovú rezervu 1 deň a letenku na spiatočný odlet mať vystavenú aspoň o jeden deň neskôr po plánovanom návrate zo základného tábora do Whitehorse pre prípad, že v deň plánovaného odletu bude zlé počasie a hydroplány nebudú môcť lietať. Ubezpečujeme Vás, že na Yukone to nie je nič neobvyklé.
Po prílete do Whitehorse strávite jednu noc v tomto meste, pretože je potrebné tu byť aspoň 1 deň {cca 80 USD/noc/izba} v predstihu- z dôvodov, ktoré uvádzame v predošlej časti a my Vám zabezpečíme ubytovanie v hoteli podľa Vašich požiadaviek. Takisto je nutné počítať s minimálne jednou nocou v hoteli pred odletom domov.
Základný tábor : hostia majú k dispozícii samostatný drevený zrub s vykurovaním vybavený lôžkami s matracmi, spí sa vo vlastných spacích vakoch. K dispozícii je tiež posedenie pri chatkách, jedáleň, jednoduchá kúpelňa so sprchou a vonkajšie WC.
V základnom tábore je hosťom poskytovaná chutná strava, väčšinou pozostávajúca z losieho či sobieho mäsa upraveného na rôzne spôsoby, ale taktiež hydina, či zeleninové jedlá. Stravu dopĺňajú šaláty, ovocie, denne čerstvé pečivo a dezerty.
Alkohol sa tu nepodáva, ak teda máte chuť na víno či tvrdý alkohol, privezte si ho so sebou.
Horský tábor : tu je ubytovanie veľmi jednoduché – prístrešie Vám poskytnú nepremokavé stany s možnosťou kúrenia v pieckach, nevyhnutné je mať vlastný spací vak a ak chcete i tenký skladací matrac alebo nafukovačku. Odporúčame zadovážiť si kvalitný vak hrejivý i v teplotách pod bodom mrazu. Veľmi kvalitné vaky môžete kúpiť vo Whitehorse, až do –40C, pričom musíme pripomenúť, že mesto odkázané na letecký dovoz všetkého tovaru nemá práve najnižšie ceny. Sprievodcovia sa postarajú o stravu, ktorá je jednoduchá, no chutná: divina, cestoviny, ryža, zemiaky, hrianky, neodmysliteľné zeleninové šaláty, ovocie a pečivo. Denne budete mať k dispozícii teplú kávu, čaj a každý deň pred lovom dostanete balíček s desiatou a olovrantom. Napriek týmto maličkostiam spríjemňujúcim život a maximálnej starostlivosti sprievodcov však každý lovec musí počítať s tým, že život v horskom tábore je verným obrazom našich predstáv o divokom západe, o čom Vás presvedčí čarokrásna, no drsná príroda i jednoduchý každodenný rituál priamo v tábore: budíček, raňajky, {počas ktorých sa sprievodcovia postarajú o kone vracajúce sa z paše, osedlajú ich a pripravia na cestu}, celodenný lov, večerný návrat do tábora, večera a neodmysliteľný odpočinok. Veríme, že nebudete mať problémy s časovou aklimatizáciu o –9 hod. {takže v čase našej polnoci sú tam 3 hodiny poobede} a tiež, že Vám nebude robiť problémy, ak budete večerať o cca 21. hodine tamojšieho času, čo je vlastne 7 hodín ráno nášho času.
Ľudia žijúci v tejto drsnej divočine sú na jednej strane veľmi hrdí, no dokážu byť veľmi priateľskí a sú vynikajúcimi spoločníkmi a hostiteľmi. V horách sa môžu spoliehať len sami na seba a tak by sa Vám niektorí mohli zdať uzavretí či čudácki, no rýchlo zistíte, že takí nie sú. Zvlášť, ak sa stretnú s hosťom, ktorý má snahu sa dohovoriť a tiež sa správa priateľsky.
Nemusíte ovládať perfektne angličtinu, postačíte si so základnými loveckými i bežnými frázami a vetami. Títo ľudia si nadovšetko cenia snahu svojich hostí komunikovať, na téme nezáleží. Keďže sú odkázaní sami na seba a svoje schopnosti a sú sami sebe pánmi, nemajú radi hostí, ktorí sa voči nim správajú povýšenecky, či hneď po príchode ich začnú poučovať, ako by sa malo loviť v Kanade. Keďže teraz už viete, akí sú ľudia, s ktorými budete loviť, záleží len na Vás, ako si k nim nájdete cestu a ako utvoríte vzájomný vzťah.
Ďalšia vec, ktorú si sprievodcovia mimoriadne vážia, keď sa hostia aktívne zúčastňujú lovu, ďalekohľadom sledujú spolu s nimi pozorne krajinu a ak zbadáte zver ako prvý, ich uznanie a obdiv k Vám bude o to väčší, navyše ak uvidia Vašu snahu pomôcť i pri bežných činnostiach v tábore. „Osamelí kovboji“ si určite náklonnosť domácich získajú omnoho ťažšie, než tí, ktorí pochopili hneď od začiatku, že život tu je tímovou hrou.
Táto oblasť nie je postihovaná žiadnymi epidemickými chorobami a nie je potrebné absolvovať žiadne preventívne očkovania. Nezabudnite si vziať so sebou svoje obvyklé lieky a doporučujeme šumivé vitamíny ako prevenciu proti chrípke a nachladnutiu. Ak máte problémy so zmenou stravy, nezabudnite na laxatívum či naopak lieky proti preháňaniu.
V základnom tábore
Sú denné teploty veľmi príjemné, v niektorých dňoch dosahujú aj 20°C. Nočné teploty klesajú aj pod bod mrazu, niekedy až do –10°C. Počítajte s výkyvmi počasia a striedaním daždivých dní so slnečnými.
V horskom tábore
je počasie premenlivé. V noci teploty klesajú pod bod mrazu, denné sú medzi 0–20°C. Je možné, že práve počas Vášho pobytu bude pršať a čakajú Vás studené dni so silným chladným vetrom, no rovnako pravdepodobné je i teplé a slnečné počasie. Približne do konca septembra býva veľmi pekne, asi od polovice mesiaca dochádza k prvému väčšiemu ochladeniu, pravidelným dažďom i sneženiu. Jednoducho povedané – nevyspytateľné počasie.
I keď mnohí pri voľbe spôsobu lovu majú obavy, či zvládnu jazdu na koni, môžem vás ubezpečiť, že ľahký klus a parkúrový spôsob jazdy, ktorý vás budú učiť v jazdeckej škole vôbec nepotrebujete. Jazdí sa vo vysokých westernových sedlách, ktoré sú omnoho pohodlnejšie a bezpečnejšie ako klasické anglické sedlá. Potrebujete v podstate len udržanie rovnováhy a základné povely ako zastavenie, krok, zmeny smeru a trochu lásky k týmto ušľachtilým tvorom. Westernové kone sú dokonale vycvičené na každé znamenie. Ak potrebujete stáť hoci i hodinu a koňa zastavíte, tak sa nepohne, kým mu nedáte ďalší povel.
Je dôležité mať dostatok oblečenia, aby ste mali suché vždy so sebou v batohu pre prípad, že premoknete, zatiaľčo v stane sa medzitým suší ďalšie.
Organizátori vyvíjajú maximálne úsilie o bezpečnosť klientov, a dbajú na to, aby nebolo ohrozené jeho zdravie, resp. život, ale nepreberajú zodpovednosť za žiadne škody na zdraví a majetku klienta, pokiaľ ich sami nespôsobili (napr. ochorenie, úraz klienta počas poľovačky)
Preto vám doporučujeme uzavrieť pred cestou nasledovné poistenia :
UPOZORNENIE :
Z dôvodu prípadnej nespokojnosti klienta pri riešení potencionálnych reklamácií pri poistných udalostiach zásadne nezabezpečujeme a nesprostredkujeme uzavretie cestovného poistenia, ani nepreberáme žiadnu zodpovednosť za osobný výber poisťovne klientom.
Trofeje nie je možné ihneď vyviezť. Buď Vám budú zaslané v stave surovej preparácie na Vašu adresu a konečnú preparáciu si necháte urobiť doma, alebo môžete využiť služby tamojšieho preparátora. K dovozu Vašich trofejí môžeme doporučiť využitie cesty našich kanadských partnerov, ktorí každoročne prichádzajú v januári – februári do Európy a všetky trofeje ulovené ich európskymi hosťami privážajú v prenajatom kontajneri, takže v konečnom dôsledku je doprava pre každého jedného klienta lacnejšia. Konečné rozhodnutie ponechávame na Vás.
Priamo v hoteli nájdete množstvo informácií k využitiu Vášho voľného času. Vybrať si môžete z bohatej ponuky miestnych cestovných kancelárií. Naše tipy :
Poľovníctvo je v Kanade riadené zákonmi, ktoré na jednej strane poskytujú pre nás nepredstaviteľné možnosti, no na strane druhej svojich porušiteľov zákona prísne trestajú.
Jedným z takýchto zákonov je, že lov bez vopred zakúpenej licencie sa považuje za pytliactvo. Postihnutým je nielen outfitter a lovecký sprievodca, ale tiež lovec. Ak sa jedná o zahraničného hosťa, okrem vysokej peňažnej pokuty a vyhostenia z krajiny dostane tiež zákaz vstupu do Kanady bez nároku na náhradu vzniknutej škody. Ako vidíte, zákony sú skutočne prísne. Prosíme Vás, aby ste venovali pozornosť týmto informáciám a riadili sa nielen nimi, ale tiež pokynmi Vašich sprievodcov, ktorí vedia, čo je povolené a čo zakázané.
Mäso ulovenej zveri sú lovci povinní z miesta ulovenia odpratať. Na mieste ulovenia môžu ostať len vnútornosti, koža a mäso zbavené kosti. Porušenie tejto zásady {teda ak niekto nechá ulovené zviera s trofejou či bez trofeje na mieste ulovenia} sa považuje za pytliactvo a prísne sa trestá podľa zákona.
Po ulovení zveri nasleduje vyvrhnutie a rozobratie zveriny tak, aby ju bolo možné na koňoch či člnom {podľa spôsobu lovu} dopraviť do tábora {výnimku tvoria „malé“ zvieratá ako rosomák, vlk či kojot, ktoré sa do tábora dopravujú vcelku}. Hlavne vzhľadom na vzdialenosť od táborov sa jedná u veľkých zvierat {los, sob, grizzly} o celodennú robotu, takže v daný deň sa už ďalej nepoľuje.
Platí prísny zákaz lovu na návnadu. Vzhľadom na možnosť straty licencie, prenajatého územia a státisícdolárové pokuty všetci outfitteri tento zákaz úzkostlivo dodržiavajú. Legálnou alternatívou je však lov na postriežke pri vyvrhnutých vnútornostiach Vami ulovenej zveri, napr. na grizlyho či vlka.