Poľovnícka sezóna na kozorožca a argali je v mesiacoch august až február.
Nakoľko do Bishkeku sa prilieta spravidla neskoro v noci, v ceste do oblasti poľovačky sa pokračuje nasledujúce ráno po nocľahu v hoteli. Cesta k jazeru Isyk kul trvá približne 5 - 6 hodín. Pri jazere sa presadá do veľkého terénneho Uralu a pokračuje sa v ceste až priamo do hôr do loveckého revíru. Tento úsek cesty trvá rovnako približne 5 - 6 hodín.
Na základe nového zbrojného zákona nie je nutné vybaviť sprievodný zbrojný list, stačí vyplniť hlásenie o vývoze zbraní na okresnom oddelení evidencie zbraní minimálne 5 dní pred plánovaným odchodom zo Slovenska. Nezabudnite si vziať zbrojný pas !
Pri výstupe hláste vývoz policajným úradníkom, ktorí vykonávajú pasovú kontrolu. Pri návrate je potrebné opätovný dovoz znova hlásiť pri pasovej kontrole.
Zbraň musí byť zabalená v špeciálnom kufríku, doporučujeme použiť pevný, v ktorom sa nemôže ľahko poškodiť. Náboje nesmú byť pribalené k zbrani, ani do príručnej batožiny. Zabaľte ich do uzamykateľného kufríka, resp. špeciálnej uzamykateľnej krabice na náboje a priložte ich do kufra či cestovnej tašky s oblečením, ktorá bude takisto z dôvodu bezpečnosti zaistená zámkom v batožinovom priestore lietadla. Doporučujeme vziať si cca max. 40 guľových nábojov. Väčšie množstvo nábojov je zbytočné, na dovezené náboje sa platí dovozné clo cca 2 USD/kus.
Nezabudnite, že batožina nesmie presiahnuť 20 kg na osobu, príručná 5 kg (cenné predmety, fotoaparát, kamera, atď.).
Pri príchode do cieľového letiska sa musí deklarovať vaša zbraň a strelivo, s čím Vám je nápomocný organizátor lovu.
POZOR : platí zákaz vývozu krátkych a poloautomatických zbraní, čo môže viesť ku komplikáciám pri tranzite cez Rakúsko !!!
Pri love kozorožca a argali je často potrebné strieľať na väčšie vzdialenosti ako 200 - 350 m, preto doporučujeme výkonné kalibre ako :
Čo sa týka puškohľadov, najideálnejšie sú s veľkým zväčšením, napr. 9× a viac. Na pozorovanie sú ideálne ľahké ďalekohľady s veľkým zväčšením, napr. 10 x 42 a podobné. Veľmi užitočnou pomôckou je spektív a z výbavy každého lovca by nemal chýbať diaľkomer. Všetky tieto pomôcky na požiadanie našim klientom zabezpečíme za špeciálne ceny.
východiskovým bodom sú základné tábory s ubytovaním v chatách alebo obytných vagónoch. Sú vybavené agregátmi, saunou, strava je výdatná a kvalitná. Zo základného tábora sa odchádza na lov na koňoch, občas je potrebné prenocovať jednu resp. viac nocí v provizórnych táboroch, preto je potrebné mať so sebou kvalitný spací vak!
v októbri a novembri sú cez deň teploty okolo +5 až –10 °C, v noci poklesnú na 0 až –10°C. V januári sa teploty cez deň pohybujú medzi –5 až –15 °C, v noci – 15 až –25 °C. Pokiaľ cez deň svieti slnko, chlad až tak necítiť a v noci sa spí vo vykurovaných chatkách. Ako pri každej vysokohorskej poľovačke, treba počítať so všetkými zmenami počasia, venujte prosím pozornosť odseku o potrebnej výbave…
Kirgizsko ako vysokohorská krajina má veľmi zdravú a zdraviu prospešnú klímu. Nevyžaduje sa žiadne očkovanie, no vo vlastnom záujme doporučujeme preventívne očkovanie proti hepatitíde a tetanu. Pred cestou sa poraďte so svojím lekárom, pretože niekomu by pobyt vo výškach 3000– 4000 m n.m. mohol spôsobiť zdravotné ťažkosti. Nezabudnite si vziať lieky, ktoré pravidelne užívate a základné lieky pre prípadné problémy ako nachladnutie, zápcha, preháňanie, bolesti hlavy. Základné tábory sú vybavené všetkým potrebným k poskytnutiu prvej pomoci, v prípade krajnej núdze je možné zabezpečiť satelitným telefónom záchranu vrtuľníkom. Každý záujemca si musí uvedomiť, že sa jedná o vysokohorskú poľovačku, náročnú po fyzickej i psychickej stránke. Lovci denne strávia približne 6 - 10 hodín v sedle, preto je na každom jednom poľovníkovi, aby osobne zhodnoti svoju fyzickú a psychickú kondíciu a dôkladne sa na takýto lov pripravil. Samotná jazda na koni je nenáročná, kone sú veľmi dobre vycvičené a kľudné, pri výstupoch za zverou sa prevažná časť fyzickej námahy vďaka nim ušetrí.
Organizátori vyvíjajú maximálne úsilie vo veci bezpečnosti klientov a dbajú na to, aby nebolo ohrozené jeho zdravie, resp. život, ale nepreberajú zodpovednosť za žiadne škody na zdraví a majetku klienta, pokiaľ ich sami nespôsobili (napr. ochorenie, úraz klienta počas poľovačky)
Preto vám doporučujeme uzavrieť pred cestou nasledovné poistenia :
UPOZORNENIE :
Z dôvodu prípadnej nespokojnosti klienta pri riešení potencionálnych reklamácií pri poistných udalostiach zásadne nezabezpečujeme a nesprostredkujeme uzavretie cestovného poistenia, ani nepreberáme žiadnu zodpovednosť za osobný výber poisťovne klientom.
Trofeje kozorožca a argali je možné vyviezť bezprostredne po ukončení poľovačky zabalené, v stave surovej preparácie, nasolené, pričom organizátor vybaví vývozné veterinárne povolenie. Avšak pri vývoze a dovoze trofeje argali je potrebných minimálne 30 dní pred začatím lovu potvrdiť rezerváciu na zabezpečenie vývozných dokumentov CITES.